Stručnjak nakon napada na Trumpa za N1 objasnio: Mogli su dići dronove, oni kvalitetnije štite, ali…

16.srpnja 2024.

Nakon pokušaja atentata na bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa više aktivnih sigurnosnih stručnjaka zapitalo se zašto skup nije nadziran dronovima. To je, smatraju brz i efikasan nadzor većeg područja. Omogućuje i puno bržu reakciju protiv počinitelja.

Za komentar o korištenju dronova u zaštiti štićenog prostora i osoba zamolili smo Rajka Bačnara, direktora regionalne (Balkan) podružnice Međunarodne tjelohraniteljske asocijacije IBA.

Dronovi su korisni

Bačnar se slaže da su dronovi iznimno korisni no, u Trumpovom slučaju još je uvijek niz nepoznanica.

“Ne znamo još kakav je sustav standardnih operativnih postupaka u predizbornoj kampanji. Sada kao predsjednički kandidat ne mora imati isto osiguranje kao predsjednik. Tako je i kod naših kandidata, pa se vjerojatno i u SAD-u dogodila ista tvar”, govori nam uvodno Bačnar.

Pojašnjava zatim da ta niža razina osiguranja vjerojatno nema protusnajpersku i protueksplozijsku zaštitu kod koje bi bilo korisno korištenje dronova.

Različite razine zaštite

“Da je bila predviđena takva zaštita izvjesno je da bi ili bili korišteni dronovi ili bi bili postavljeni snajperisti na pozicije s kojih bi potencijalni napadači mogli vrebati snajperima, tako da im se zauzmu mjesta, ili bi pak snajperisti bili na najvišim pozicijama štićenog prostora da mogu imati pogled na sve”, pojašnjava Bačnar.

Ponavlja kako su dronovi dobar alat u zaštiti i osoba i prostora, no postavlja se pitanje koja je razina zaštite predviđena u određenim slučajevima.

“Sve ovisi o razini zaštite koja se provodi”, naglašava Bačnar.

Izvor: N1

Rajko Bačnar direktor je regionalne (Balkan) podružnice Međunarodne tjelohraniteljske asocijacije IBA i menadžer u LINX SECURITY